Partnerzy:



 
   

Aktualności 2011   


 

30.12.2011

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej został doposażony o kolejny samolot szkolno - treningowy. Do 19 samolotów, będących własnością Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej dołączył nowy - ZLIN 242L. Jest to jednosilnikowy samolot przeznaczony do podstawowego i zaawansowanego szkolenia i nauki pilotażu oraz nauki i treningu akrobacji. Można go też wykorzystać do holowania szybowców i ewentualnie banerów reklamowych. Dwumiejscowy samolot, wyposażony jest w zestaw przyrządów do lotów zgodnie z przepisami VFR w dzień i w nocy.

Dane techniczne samolotu:
Silnik TEXTRON Lycoming AEIO-360-A1B6
Maksymalna moc 200KM
Maksymalna prędkość 231 km/h
Maksymalna prędkość wznoszenia 5,5 m/s
Dopuszczalny współczynnik przeciążenia +6 g/-3,5 g
Rozpiętość skrzydeł 9,34 m
Długość 6,94 m
Wysokość 2,95 m
Masa własna 730 kg

Na samolocie tym szkolić się będą studenci specjalności pilotaż, kierunku lotnictwo i kosmonautyka Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Do tej pory uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów lotnictwa cywilnego, którzy bez trudu znajdują zatrudnienie w polskich oraz zagranicznych liniach lotniczych.


01.12.2011

Rozpoczął się wstępny nabór kandydatów na instruktorów szkolenia ogólnego (FI(A)) podczas realizacji Programu "Podkarpackie skrzydła". Więcej tutaj.


27.10.2011

Telewizja Polska oddział w Rzeszowie wyemitowała kolejny odcinek serii "Podkarpackie po naszej myśli", w którym poświęcono szeroki materiał dotyczący rozwoju bazy naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Przedstawiono telewidzom m.in. latające laboratorium naukowo-badawcze na bazie samolotu Piper Seneca V (SP-TUE), będące na wyposażeniu OKL. Film można obejrzeć tutaj.

O szkoleniu lotniczym i rozwoju bazy dydaktycznej OKL można obejrzeć jeden z odcinków cyklu "Innowacyjne Podkarpackie". Film do obejrzenia znajduje się tutaj.


14.10.2011

Pierwsze spotkanie powołanej przez ECAC sieci organizacji szkoleniowych TRA/NET odbyło się 14 października br. w siedzibie ICAO w Paryżu. Wśród 28 członków zgromadzenia z 13 państw członkowskich ECAC, Polska była reprezentowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, Politechnikę Śląską i Politechnikę Rzeszowską. Ponadto udział wzięli przedstawiciele europejskich instytucji lotniczych takich, jak EASA, EUROCONTROL, EASTI oraz JAA-TO.
Celem nowopowstałej sieci jest standaryzacja i zapewnienie jakości w szkoleniu lotniczym, ze szczególnym naciskiem na obszary do tej pory nie objęte standaryzacją i certyfikacją. Prace zespołu mają pozwolić na opracowanie wytycznych, a w przyszłości nawet wymagań lub przepisów, które będą podstawą do utworzenia nowych specjalności lotniczych oraz licencji personelu.
Podróż przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej do Paryża została połączona z treningiem kadry instruktorskiej w lotach na samolocie wielosilnikowym według wskazań przyrządów, finansowanym ze środków projektu POKL.04.01.01-00-110/09 Podkarpackie Skrzydła – program rozwoju kierunku lotniczego na Politechnice Rzeszowskiej. Trasa lotu przebiegała przez Wrocław – Liege w Belgi – lądowanie miało miejsce na niewielkim, aczkolwiek bardzo zatłoczonym lotnisku Lognes – Emerainville pod Paryżem. Trasa powrotna do Rzeszowa odbyła się z jednym międzylądowaniem w malowniczym, alpejskim porcie lotniczym Innsbruck (fotorelacja do obejrzenia tutaj).


12.10.2011

W dniach 11 i 12 października odbyło się dwudniowe spotkanie inauguracyjne (tzw. Kick-Off Meeting) projektu badawczego ESPOSA  (Efficient Systems and Propulsion for Small Aircraft). Spotkanie odbyło się w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Dzień wcześniej, 10 października, oficjalne rozpoczęcie projektu zostało zaanonsowane przez Komisję Europejską podczas 3rd Innovation Summit.
ESPOSA to duży projekt badawczy finansowany przez Komisję Europejską w ramach 7 Programu Ramowego. Całkowity budżet przekracza 37 milionów euro, z czego dofinansowanie z EC wynosi 25 milionów. Konsorcjum, koordynowane przez První brněnská strojírna, a.s. z Republiki Czeskiej, składa się z 39 partnerów z całej Europy (również spoza Unii) reprezentujących przemysł lotniczy, instytuty naukowo-badawcze, wyższe uczelnie (z Polski uczestniczą, oprócz Naszej Uczelni, Politechnika Warszawska, Instytut Lotnictwa, WSK-PZL Rzeszów, Margański & Mysłowski Zakłady Lotnicze). Zakończenie realizacji planowane jest w roku 2015. W efekcie prowadzonych badań i wdrożeń powstać ma zupełnie nowa generacja napędów lotniczych opartych o silniki przepływowe małej mocy służące do napędu samolotów i śmigłowców lotnictwa ogólnego. Praktyczne zastosowanie opracowanych silników zostanie zademonstrowane na trzech latających platformach.
Politechnika Rzeszowska w projekcie będzie się zajmowała opracowaniem założeń i wymagań oraz oceną kompozycji kabiny, opracowaniem dokumentacji eksploatacyjnej i technicznej samolotu z nowym silnikiem, opracowaniem i realizacją programu badań w locie. Jednostką koordynującą prace w Politechnice jest Ośrodek Kształcenia Lotniczego.


21.05.2011
W dniu dzisiejszym, w ramach współpracy z Politechniką Krakowską, na terenie lotniska Ośrodka Kształcenia Lotniczego zostały przeprowadzone zajęcia dla uczestników Studiów Podyplomowych "Zarządzanie Infrastrukturą Lotniskową". Zajęcia były prowadzone przez Politechnikę Krakowską przy udziale przedstawiciela ULC, MPL Kraków-Balice oraz pracowników Portu Lotniczego w Jasionce i delegata Politechniki Rzeszowskiej, który zaprezentował infrastrukturę "małego lotniska" jakim jest lotnisko EPRJ.

Program zajęć przewidywał następujące elementy:
1. Infrastruktura portu regionalnego na przykładzie Lotniska Rzeszów-Jasionka.
2. Infrastruktura "małego lotniska" na przykładzie Lotniska Politechniki Rzeszowskiej.
3. Ćwiczenia sprawdzające, czy dany element lotniska spełnia wymagania odpowiednich Rozporządzeń Ministra.
4. Opracowanie instrukcji operacyjnej "małego lotniska" na przykładzie lotniska EPRJ.
5. Zasady przekształcania i rozbudowy lotnisk istniejących.


20.05.2011
Na Uniwersytecie Technicznym w Zilinie (Słowacja) odbyły się Warsztaty poświęcone sytuacji bieżącej oraz przyszłości w sferze kształcenia akademickiego kadr dla branży lotniczej. Spotkanie zorganizowano w ramach europejskiego projektu AirTN finansowanego ze środków 7 Programu Ramowego. Wśród zaproszonych prelegentów udział wzięli przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i przedsiębiorstw związanych z obsługą ruchu lotniczego oraz pracownicy linii lotniczych (program Warsztatów dostępny tutaj).
Zasadniczym celem spotkania było opracowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej wyznaczających kierunki działania przy tworzeniu kolejnej, ósmej, edycji Programu Ramowego w zakresie kształcenia w lotnictwie.
W drugiej części dnia, na pobliskim lotnisku Zilina - Dolny Hricov, odbyła się uroczystość przekazania w użytkowanie nowo zakupionych przez Uniwersytet naziemnych urządzeń treningowych klasy BITD i BATD produkcji szwajcarskiej firmy Elite.


19.04.2011 - Telewizja w OKL
Telewizja Polska oddział w Rzeszowie wyemitowała kolejny odcinek programu z cyklu "Na Wschodzie Zmiany", poświęconego inwestycjom finansowanym z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Tym razem kamery zawitały do Ośrodka Kształcenia Lotniczego, w którym finalizowany jest projekt rozbudowy i doposażenia OKL. Materiał zrealizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości można obejrzeć TUTAJ.


14.04.2011 - Spotkanie sprawozdawcze projektu AIM2
W dniach 13-14 kwietnia Politechnika Rzeszowska, jako członek konsorcjum projektu AIM2, realizowanego w ramach 7 Programu Ramowego, była organizatorem półrocznego spotkania sprawozdawczego. Drugi dzień obrad miał miejsce na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Główny punkt programu stanowiła prezentacja bazy dydaktyczno-naukowej OKL, która zostanie wykorzystana do realizacji zadań projektu.


14.04.2011 - Wizyta przedstawicieli nadzorów lotniczych

Z roboczą wizytą w Ośrodku Kształcenia Lotniczego gościła grupa przedstawicieli nadzoru lotniczego państw Europy Wschodniej oraz Azji, wywodzących się z dawnego ZSRR. Głównym celem wizyty była prezentacja dużej certyfikowanej jednostki zajmującej się szkoleniem lotniczym, finansowanej z budżetu Państwa, która pozytywnie przeszła proces implementacji wymagań europejskich w zakresie szkolenia i obsługi technicznej statków powietrznych. Pobyt ten stanowił część warsztatów zorganizowanych w ramach programu TRACECA.


31.03.2011 - Rozszerzenie zakresu Certyfikatu PART-145
W dniu dzisiejszym Ośrodek Kształcenia Lotniczego uzyskał rozszerzenie Certyfikatu Stacji Obsługowej certyfikowanej zgodnie z PART-145 o nowo zakupione w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej samoloty: PA-34-220T oraz Liberty XL-2.


22.03.2011 - Współpraca OKL z RJAA
Politechnika Rzeszowska oraz Królewska Jordańska Akademia Lotnicza (Royal Jordanian Air Academy - RJAA) podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie szkolenia lotniczego pilotów oraz mechaników lotniczych, szczególnie w zakresie uznawalności licencji i uprawnień. (więcej na stronie Politechniki Rzeszowskiej)


10.01.2011 - Podpisanie listu intencyjnego z EuroLOT
Został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy firmą EuroLOT i Politechniką Rzeszowską Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego w zakresie kształcenia studentów specjalności pilotaż.


Archiwum wiadomości


 
 

        

 
administrator

 realizacja